Vanuit Huaraz doe ik twee hikes: naar Laguna Wilcacocha en de Paramount trek. In deze blog verslag van deze (letterlijk) adembenemende hikes.
Laguna Wilcacocha
Na een dagje acclimatiseren in Huaraz, heb ik gelukkig nog geen symptomen van hoogteziekte. Ik vind het daarom tijd om te gaan hiken en ik heb er zin in, want het is hier zo mooi! Oorspronkelijk was het plan om vandaag de Paramount Trek te doen, maar die gaat helaas niet door. Daarom ga ik voor een alternatieve wandeling.
Samen met Aniko en Harry (die ik ken uit mijn hostel) vertrek ik rond een uur of tien in een collectivo (klein busje waar je zoveel mogelijk mensen in stopt) naar het startpunt van de trail naar Laguna Wilcacocha. Het is maar een korte rit, we zijn er binnen een half uur.
De wandeling staat bekend als een goede om mee te beginnen als je gaat wandelen op grote hoogte. Je stijgt in totaal zo’n 600 meter, naar een hoogte van 3700 meter. Nou heb ik in maart al zonder problemen zo’n stuk geklommen gedaan in Zion National Park (Observation Point), dus het lijkt me wel te doen. Vol goede moed klim ik met Hollandse tred omhoog.
Na twee haarspeldbochten ben ik echter al kapot en krijg ik amper zuurstof, waar ben ik aan begonnen? Maar goed, ik moet verder, want die Inca Trail staat ook nog op de planning. Ik neem wat kleinere stappen en loop zo langzaam mogelijk en dat helpt!
Langzaam bij beetje klim ik naar boven. Harry en Aniko lopen natuurlijk ver voor me uit, maar om de zoveel tijd staan ze me op te wachten en aan te moedigen, superlief! Hoe hoger we komen, hoe mooier de uitzichten worden, het is hier echt prachtig!
Onderweg komen we ook wat locals tegen die gehuld zijn in prachtige kleurrijke Peruaanse kleding. Zo is er een oud vrouwtje die een heel verhaal vertelt, waar we geen woord van verstaan. Ze spreekt dan ook geen Spaans, maar Quechua.
De laatste paar honderd meter zijn echt superzwaar, er lijkt geen eind te komen aan de klim. Bijna bovenaan is een trap, waar mijn wandelbuddies me opwachten. Ze noemen hem gekscherend ‘The stairway to heaven’, want bovenaan ligt Laguna Wilcacocha. Met mijn laatste beetje energie klim ik naar boven. Ik ben nog nooit zo blij geweest om een meer te zien, haha!
Het is niet een heel mooi of bijzonder meer, maar je hebt vanaf hier wel een panoramisch uitzicht op de witte bergtoppen van Cordillera Blanca en Huaraz. Genieten! We lunchen in het gras (waarbij we aangestaard worden door diverse honden die dolgraag mee willen eten) en maken tientallen foto’s. Het is echt genieten, wat een prachtige plek. En ik ben ook best wel trots op mezelf, voor het eerst in mijn leven ben ik naar 3700 meter geklommen.
De tocht naar beneden gaat een stuk makkelijker, ik hoef niet eens te stoppen om op adem te komen. Voordat ik het weet zijn we terug in ons hostel, waar we nog even lekker kunnen chillen. Bovendien goed nieuws: morgen gaat de Paramount trek wel door! Ik duik dan ook vroeg m’n bed in, want om vijf uur worden we opgehaald.
Klimmen en klauteren tijdens de Paramount trek
Om vijf uur stipt staat het bus voor de deur van het hostel om ons naar Laguna Páron te brengen. Het eerste uur rijden we over een normale weg langs diverse dorpjes, terwijl het langzaam licht wordt. Het is opvallend om te zien dat er op dit tijdstip al zoveel Peruanen op de been zijn!
Daarna slaan we af in de richting van de bergen en is het gedaan met de asfaltweg. Hobbelend rijden we verder naar boven. Twee uur later staan we bij op 4200 meter (nog hoger dan gisteren!) bij Laguna Páron. Een felblauw meer tussen hoge bergtoppen, het is een waanzinnig mooi gezicht. En wat is het hier koud! Na een snel ontbijt (pannekoek met fruit) beginnen we aan de klim naar boven.
Ik voel meteen dat ik weinig zuurstof krijg. Dit wordt nog wat. Het eerste stuk lopen we over een mooi pad, haarspeldbocht na haarspeldbocht. Het duurt niet lang voordat ik helemaal achteraan loop, want ik moet regelmatig even op adem komen. Gelukkig zijn we al snel bij het eerste viewpoint, wat een uitzicht!
Het pad lijkt hier op te houden, maar onze gids loopt verder. Dus we klimmen en klauteren over de rotsen verder naar boven. Ik heb het zwaar, maar toch gaat dit me wat makkelijker af dan de haarspeldbochten.
Ik blijf achteraan lopen, maar dat vind ik wel fijn, want dan kan ik gewoon mijn eigen tempo bepalen. Gelukkig checkt de gids regelmatig even of ik nog wel mee kom. Uiteindelijk haal ik klimmend en klauterend de top op 4500 meter, woehoe! Hier lunchen we en maken we een hoop (groeps)foto’s. Het is een hele leuke gemixte groep met mensen uit o.a. Brazilië, België, Engeland, Nederland en Zuid-Korea.
Daarna is het tijd om te gaan dalen. Gisteren was dat een eitje, dus vandaag moet dat ook wel lukken toch? Helaas, we moeten ook weer klimmend en klauterend (en af en toe glijend) naar beneden.
Op het gegeven moment wordt de hoogte me te veel en krijg ik wat verschijnselen van hoogteziekte, ik merk dat ik hoofdpijn krijg en nogal duizelig ben. Ik doe extreem rustig aan (gelukkig wacht er steeds iemand op me) en stapje voor stapje kom ik naar beneden.
Het laatste deel is vlak, maar ook daar heb ik moeite mee. Het voelt alsof ik op de wolken loop, ik wiebel alle kanten op. Niet grappig dit! Gelukkig kom ik weer bij de bus en krijg ik daar meteen een kopje coca thee.
Mijn duizeligheid verdwijnt al snel en ook mijn hoofdpijn zakt wat af. Tijdens de rit terug naar Huaraz voel ik me gelukkig steeds beter en beter en ben ik supertrots op mezelf dat ik dit als groentje gewoon heb gedaan!
Mijn plan was om nog een hike te gaan doen, maar na deze heftige ervaring besluit ik om zeeniveau weer op te zoeken. Ik boek een busticket voor de volgende avond en chill nog een hele dag in Huaraz. Ik kan ook niet anders meer doen dan chillen, want ik heb spierpijn op plaatsen waar ik niet eens wist dat ik spieren had, haha! Next stop: Paracas.
Lees nu mijn volgende reisverslag: Vogels spotten in Paracas | Reisverslag Peru #4
- Overnachting: Akilpo hostel, maar deze bestaat helaas niet meer (update 2024)
- Kijk op deze pagina om alle reisverslagen van mijn reis in Peru te lezen.
Lees meer over Peru
Ter voorbereiding van een reis naar Peru is het altijd handig om een reisgids te hebben voor meer praktische tips en inspiratie. Bijvoorbeeld National Geographic Reisgids – Peru.
Daarnaast kun je op deze website ook meer tips vinden voor een vakantie in Peru. Lees ook:
- 15 tips voor Huaraz in Peru: een wandelparadijs in de Andes
- Wat te doen in Peru? 20 hoogtepunten die je niet mag missen
- De Inca Trail lopen: alles wat je moet weten
Wil je meer mooie reisverhalen lezen? Schrijf je in voor mijn nieuwsbrief of kijk op de pagina met reisverslagen.
Boek een reis naar Peru
Wil jij Peru ook bezoeken? Je kunt heel gemakkelijk zelf een droomreis in elkaar zetten. Zelf maak ik gebruik van de onderstaande websites voor het plannen en boeken van mijn reis.
- Vliegtickets: KLM. Dagelijks rechtstreeks vluchten van Amsterdam naar Lima.
- Accommodaties: Booking.com of Hostelworld.
- Bustickets: Busbud. Binnen Peru reis je het beste per bus, de langeafstandsbussen zijn erg goed en meestal krijg je zelfs iets te eten.
- E-sim: Airalo. Zo kun je ter plekke makkelijker navigeren en je vrienden en familie op de hoogte houden van je reis.
- Reisverzekering: FBTO. Reis je meer dan 3 weken per jaar? Dan is een doorlopende reisverzekering vaak voordeliger. Voor Peru moet je de module “werelddekking” aanzetten.
- Tours & activiteiten: Get Your Guide.
Deze website is mijn full time baan en zoals je misschien begrijpt is het onderhouden van een website zoals deze niet gratis. Daarom zou ik het fijn vinden als je iets koopt of boekt via de links in dit artikel of op deze pagina. Dankjewel!
Adembenemend deze hike. ik ben jaloers. Mooie foto’s Jacoba.
Wauw, supertof! Wij hebben Huarez overgeslagen wegens tijdgebrek, maar hij staat zeker op mijn lijst voor een toekomstig bezoek. Ik ben ook niet in Paracas geweest (we gingen later nog naar de Galápagoseilanden), dus ik ben ook benieuwd hoe dat is. FIjn dat je Peru zo mooi vindt, ik vond het dus ook echt prachtig.
Heel tof! En wat goed dat je het gewoon gered hebt :D
Yes!
Wat gaaf dat je deze twee wandelingen hebt gedaan! Hiken op die hoogte lijkt mij heel pittig, maar je hebt het maar mooi gedaan! Heerlijk om dan beloond te worden met zo’n mooi uitzicht he!
Ja, ik vond het ook wel pittig. Maar ben ook blij dat ik het heb gedaan, de uitzichten waren geweldig :)
Wauw, wat een gave wandelingen zeg, maar wat pittig! Vooral die tweede wandeling ziet er echt adembenemend mooi uit, prachtig! Wat een uitzicht
Ja, fenomenaal! Op dat moment heel zwaar, maar ben nu heel blij dat ik ‘m alsnog heb gedaan.
Wauwww, dat blauwe meer is fantastisch! Doet me denken aan Peyto Lake in West-Canada. Maar daar hebben we niet zó’n heftige klim als jij voor hoeven doen. Stoer van je!
Ja, gaaf hè? Peyto Lake ga ik vast nog een keer bewonderen, dan kan ik ze mooi vergelijken ;)