Ontdek het mooie zuiden van Luxemburg tijdens een wandeling op de Minett Trail! In deze blog lees je alles over het pad en bijzondere accommodaties.
Over de Minett Trail
De Minett Trail is een langeafstandswandeling in het zuiden van Luxemburg, in de Minettregio. De trail bestaat voor zo’n 90 kilometer uit wandelpaden. De route tussen Clemency en Bettembourg 63,5 kilometer, daarnaast zijn er nog losse (rond)wandelingen waarmee je de route uit kunt breiden.
Zelf heb ik verschillende delen van de Minett Trail gelopen en was ik enorm verrast. Er zijn ontzettend veel mooie plekken in deze (industriële) regio te ontdekken! In dit artikel neem ik je mee en vertel ik je iets meer over de bijzondere Minettregio, de etappes van de trail en bijzondere accommodaties.
Over de Minettregio
De Minettregio ligt in het zuiden van Luxemburg, grofweg tussen Luxemburg stad en de Franse grens. Deze regio kent een bewogen verleden dat nauw verweven is met de ijzerindustrie. Al sinds de Romeinse tijd werd hier ijzererts gewonnen, wat de regio een economische boost gaf en leidde tot de ontwikkeling van talrijke mijnsteden en -dorpen. De negentiende en de twintigste eeuw waren de hoogtijdagen van de ijzerwinning in de Minett (wat “kleine mijn” betekent), met de stad Esch-sur-Alzette als het kloppende hart van de industrie.
De mijnen trokken arbeiders uit alle hoeken van Europa aan, wat resulteerde in een multiculturele samenleving in de Minett. De glorietijd van de ijzerindustrie was echter niet van lange duur. In de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw sloten de mijnen langzaam maar zeker hun deuren, wat een enorme impact had op de regio. Werkloosheid, leegstand en vervuiling waren de zichtbare gevolgen.
Maar de Minettregio liet zich niet uit het veld slaan. In plaats van te treuren over het verleden, zette men zich in voor een nieuwe toekomst. De focus kwam te liggen op natuurbehoud, toerisme en duurzame ontwikkeling. Oude mijnsites werden omgetoverd tot natuurparken, terwijl charmante dorpjes en steden werden gerestaureerd.
Vandaag de dag is de Minettregio een groene parel met een fascinerend industrieel erfgoed. Het wandelen van de Minett Trail is de perfecte manier om het nieuwe “man made” landschap te ontdekken. De route voert je langs oude mijnschachten, hoogovens en afgravingen, die getuigen van het verleden.
Wat maakt de Minett Trail zo bijzonder?
Wat de Minett Trail extra bijzonder maakt is natuurlijk het bijzondere landschap dat dankzij de industriële geschiedenis is ontstaan. Het wandelpad gaat door diverse natuurgebieden en passeert ook verschillende dorpen en steden.
Zo kun je heel gemakkelijk de bus of trein naar een andere plek nemen (en dankzij het gratis openbaar vervoer in Luxemburg is dat extra makkelijker). Wat me verder opviel is dat er langs de paden regelmatig informatieborden staan (wel in het Frans/Duits, het is daarom handig om Google Translate op je telefoon te zetten), waardoor je meer leert over de bijzondere omgeving waarin je loopt. Heel leuk en leerzaam!
Als je je wandeling extra speciaal wilt maken, is het aan te raden om te overnachten in een van de 11 Kabaischen die langs de Minett Trail liggen. Dit zijn hele bijzondere accommodaties, waarover je verderop in dit artikel meer kunt lezen.
Minett Trail etappes
Laten we beginnen met de trail zelf. Hoeveel etappes heeft de Minett Trail en hoe zien die er uit? Er zijn in totaal 10 losse etappes die je kunt lopen, variërend van 6 tot 16 kilometer. Dit zijn:
- Clemency – Pétange Gare – 7,2 kilometer – Moeilijkheidsgraad: makkelijk
- Pétange Gare – Differdange Gare – 15,7 kilometer – Moeilijkheidsgraad: gemiddeld
- Differdange Gare – Belval-Rédange Gare – 8,2 kilometer – Moeilijkheidsgraad: gemiddeld
- Belval-Rédange Gare – Esch-sur-Alzette Gare – 6,5 kilometer – Moeilijkheidsgraad: makkelijk
- Esch-sur-Alzette Gare – Tétange Gare – 12 kilometer – Moeilijkheidsgraad: gemiddeld
- Tétange Gare – Rumelange Gare – 7,7 kilometer – Moeilijkheidsgraad: makkelijk
- Rumelange Gare – Dudelange Gare – 10,9 kilometer – Moeilijkheidsgraad: gemiddeld
- Esch-sur-Alzette Gare – Schifflange Gare – 8,9 kilometer – Moeilijkheidsgraad: gemiddeld
- Schifflange Gare – Bergem – 6,1 kilometer – Moeilijkheidsgraad: makkelijk
- Bergem – Gare Bettembourg – 11,7 kilometer – Moeilijkheidsgraad: gemiddeld
Elke etappe is los te lopen, je kunt heel gemakkelijk bij een begin- of eindpunt komen met het openbaar vervoer (Gare is station in het Frans, dus je ziet al aan de etappes dat ze vaak beginnen of eindigen op een station).
Geoefende wandelaars kunnen vrij eenvoudig een aantal etappes aan elkaar knopen, om zo het hele pad in een paar dagen te lopen. Voor meer informatie over de etappes en de GPX bestanden kun je terecht op de website van de Minett Trail.
Over het algemeen zijn de wandelpaden in Luxemburg erg goed gemarkeerd en de Minett Trail is daarin geen uitzondering. De markering is een soort rode M, die je werkelijk overal ziet: op bomen, op bordjes, op palen, op banken, etc. Verkeerd lopen is vrijwel onmogelijk.
Wil je toch wat extra achter de hand hebben? Op de website van de Minett Trail kun je een brochure en kaart downloaden. Deze ligt ook vaak wel in de musea en informatiepunten langs het pad (ik vond ze bijvoorbeeld in Ellergron). Daarnaast kun je op de website ook GPX bestanden downloaden, zodat je ook met je telefoon kunt navigeren. Je kunt ze inladen in apps als Gaia en Komoot.
Overnachten in de Kabaischen
Zoals ik eerder al noemde staan er hele bijzondere accommodaties langs de route. Deze noemen ze Kabaischen. Het zijn een soort (luxe) trekkershutten in een heel speciaal gebouw of een hele speciale plek. Er zijn er in totaal elf en ik heb er in drie mogen overnachten.
Pump it up!
De accommodatie Pump it up! ligt vlakbij Esch-sur-Alzette in het natuurgebied Ellegron. Het bestaat uit een container met daarbovenop een opgeblazen bol, daardoor ziet het er een beetje uit als een paddenstoel.
Vanuit de accommodatie kun je heel gemakkelijk het museum bezoeken en diverse mooie wandelroutes ontdekken. Ook zijn er verschillende restaurants op loopafstand.
Biergemer Kabaisercher
In het dorpje Bergem staan drie wikkelhuisjes op een heuvel. Het zijn tiny houses, je vind alles wat je nodig hebt in een heel knus klein huisje. Aan de voor en achterkant is een groot raam, waardoor je een mooi uitzicht hebt op de andere huisjes en de groene omgeving. In het dorp zijn verschillende restaurants en een bakkerij.
Floater
In Dudelange, vlakbij station Dudelange-Usines, ligt de Floater in het water naast een oude watertoren. Je slaapt hier dus op het water! Het heeft aan een kant een heel groot raam met uitzicht op de watertoren. Ervoor zijn verschillende zitjes, zodat je volop van het mooie uitzicht kunt genieten.
Dudelange is een mooie uitvalsbasis. Er zijn veel restaurants (ga sowieso even langs KANTIN, daar kun je echt superlekker eten!) en ook aan wandelpaden geen gebrek. Daarnaast heeft het verschillende treinstations en een busstation, waardoor je heel gemakkelijk naar andere plaatsen in de Minettregio kunt reizen.
Gaaf hè? Elke accommodatie waar ik sliep had een keuken of een kitchenette, je kunt hier dus ook zelf maaltijden klaarmaken. Op deze pagina vind je een overzicht van alle Kabaischen.
Praktische tips en veelgestelde vragen
Nu weet je al veel over de Minett Trail, maar er is nog meer! Dit zijn een aantal praktische tips en antwoorden op veelgestelde vragen.
Wat is de beste tijd om de Minett Trail te lopen?
Je kunt de trail het gehele jaar lopen, maar in de winter kan het uiteraard erg glad zijn op de paden. Mijn advies is om het pad tussen mei en oktober te lopen, dan komt het het beste tot z’n recht in de mooie groene omgeving en heb je de grootste kans op mooi weer.
Moelijkheidsgraad
Het pad is niet heel moeilijk en daarom kun je de Minett Trail met de hele familie lopen. Het pad is goed te volgen en hoewel er af en toe een kleine klim of afdaling is, zijn die nooit erg lang of heel steil.
Vervoer
Zoals je hebt gezien, is iedere etappe erg goed bereikbaar met het openbaar vervoer. En laat dat in Luxemburg nou erg goed geregeld zijn! Er gaat ieder uur wel een bus of een trein en meestal vaker. Je kunt zo instappen, want het ov in Luxemburg is gratis. Kijk op Mobiliteit.lu of Google Maps voor de dienstregeling en het dichtstbijzijnde station of bushalte.
Dit waren al mijn tips! Heb je verder nog vragen over de Minett Trail? Laat gerust een berichtje achter onder dit artikel.
Boek een reis naar Luxemburg
Wil je Luxemburg bezoeken en wellicht (een stuk van) de Minett Trail lopen? Boek dan nu je reis!
🚆 Treintickets – Luxemburg is goed bereikbaar per trein. Vanuit Nederland kun je via België (Brussel) of Duitsland (Düsseldorf/Keulen) naar Luxemburg stad reizen. Kijk voor tickets en treintijden op NS International.
🛏️ Overnachten – Naast de bijzondere Kabaischen in dit artikel zijn er nog tientallen leuke hotels en B&B’s in Luxemburg waar je kunt overnachten. Kijk op Booking.com voor het grootste aanbod.
🤒 Reisverzekering – Een ongeluk zit in een klein hoekje, daarom is het altijd verstandig om een reisverzekering af te sluiten. Je hebt al een doorlopende reisverzekering voor een paar euro per maand. Zelf heb ik goede ervaringen met FBTO.
🎒 Tours en activiteiten – Er is in Luxemburg zoveel te ontdekken! Daarom worden er veel leuke tours georganiseerd, van een stadswandeling met wijnproeverij tot een ontdekkingstocht langs kastelen. Kijk op Get Your Guide voor het aanbod.
Lees meer over Luxemburg
Lijkt het je leuk om de Minettregio en andere mooie plekken in Luxemburg te ontdekken? Bestel dan een van deze reisgidsen:
Zelf ben ik ook meerdere malen in Luxemburg geweest, daarom kun je op deze website ook meer informatie vinden over een vakantie in Luxemburg. Lees ook een van deze artikelen:
- Lee Trail: in 3 dagen dwars door Luxemburg
- Wat te doen in Luxemburg stad? 22 tips!
- De 14 mooiste plekken in Luxemburg | Bucket list
En schrijf je in voor mijn nieuwsbrief voor meer reistips, reisinspiratie en mooie reisverhalen.
Ik bezocht de Minettregio op uitnodiging van Luxembourg for tourism. Ik geef altijd mijn eerlijke mening over een bestemming. Lees op deze pagina meer over samenwerken met Op reis met Co. Dit artikel bevat ook enkele affiliate links. Als je iets boekt of koopt via deze links kost dat jou niets extra, maar krijg ik een kleine commissie. Hiermee kan ik deze website verbeteren. Steun Op reis met Co.
Leave a reply